Podnájem, nájem a pronájem bytu. Jaký je v tom rozdíl?

Lidé si často pletou tyto termíny a zaměňují je. Zejména zájemci o bydlení v nájemním bytě často neví co je co a může je to přivést do problémů neboť při nechtěné záměně těchto slov ve smlouvě o nájmu bytu nemusí být zákonem nijak chráněni, zejména při výpovědi.

Začneme slovem pronájem bytu. Z právního hlediska nemá žádnou váhu, ale na druhou stranu v běžné mluvě se běžně používá a jeho význam lze volně vyjádřit jako vztah mezi vlastníkem bytu a zájemcem o bydlení.

Celý článek: Podnájem, nájem a pronájem bytu. Jaký je v tom rozdíl?

Stanovení výše ceny nájemného u pronájmu bytu

Stanovit správnou výši nájemného je u úspěšného pronájmu bytu alfo a omegou. Pokud přestřelíte, bude váš byt ležet ladem a nebude vám vydělávat. Což je ekonomicky absurdní situace. A nepředpokládejte příliš, že v konkurenci desítek až tisíců jiných pronajímatelů bytu budete moci stanovit výrazně vyšší nájemné bytu. Že stačí jen počkat. Za každý měsíc, kdy nebude byt za vyšší částku pronajat ztrácíte. Nakonec i kdybyste pronajali byt na tržní úrovni za o něco nižší cenu, na tom budete lépe, pokud budete mít byt dlouhodobě pronajatý.

Celý článek: Stanovení výše ceny nájemného u pronájmu bytu

Na co se ptát a dívat při zařizování pronájmu bytu

Než v nějakém bytě zakotvíte jistě budete chtít vědět jaká je skutečná situace a stav bytu a okolí před tím, než podepíšete nájemní smlouvu, zaplatíte provizi realitce, složíte kauci a nastěhujete se. Proto je třeba klást otázky a pořádně se dívat.

Ne nadarmo se po Česku říká: „Líná huba, holé neštěstí“.. Platí to i o pronájmu bytu.. Každý má své představy o bytu v jakém chce bydlet, ne každý má rád neustálý hluk na ulici, dokola se hádající sousedy, či nezvané návštěvníky v podobě myší nebo hmyzu..

Celý článek: Na co se ptát a dívat při zařizování pronájmu bytu

Časová osa při pronájmu bytu – pro nájemce

Zde si můžete udělat představu jakými kroky si pravděpodobně projdete pokud se rozhodnete si pronajmout byt.

  1. rozhodnutí zda bydlet ve vlastním nebo pronajatém bytě. Viz články např.: Koupě bytu versus pronájem bytu, co je lepší varianta?
  2. stanovte si rozpočet na pronájem bytu. Počítejte s tím, že částka se dělí na nájemné + záloha na služby a energie. Počítejte také s vratnou kaucí a s provizí realitce pokud ji budete využívat. Ta bývá ve výši 1-2 nájmů.
  3. výběr lokality. Kde chcete bydlet a co očekáváte od lokality. Chcete bydlet v zeleni, nebo chcete být blízko centra, protože se rádi chodíte bavit s přáteli? Nebo chcete být blízko práce? A samozřejmě na tu lokalitu musíte mít finančně.

Celý článek: Časová osa při pronájmu bytu – pro nájemce

Jak vybírat realitní kanceláře pro prodej nemovitosti nebo pronájem bytu?

Pokud se rozhodnete prodávat nemovitost nebo byt bez realitky a z nějakého důvodu se rozhodnete, že potřebujete realitní kanceláře, pak vám nabízíme několik tipů jak na to. Protože komu se podaří najít odpověď na tuto nelehkou otázku, má ve chvíli kdy se chystá na prodej své nemovitosti nebo pronájem bytu z poloviny vyhráno. V uplynulých letech rostoucího trhu nemovitostí se na tento druh podnikání vrhla celá řada lidí i společností. Masivní nárůst však nebyl vždy doprovázen růstem kvality v konkrétních osobách a mnoho lidí se při výběru makléře velmi zmýlilo.

Celý článek: Jak vybírat realitní kanceláře pro prodej nemovitosti nebo pronájem bytu?

Pronájem bytu: Kdy je vhodná doba na vyjednávání s vlastníkem o výši nájemného?

Většina lidí v Čechách není zvyklá s autoritami vyjednávat. A už vůbec ne o ceně pronájmu bytu. Není zvyklá na to, že obchodníkovi se říká obchodník proto, že kupuje levněji a prodává dráže a že existuje konkurence, tudíž stejné nebo podobné zboží (tedy i byt) lze dostat (pronajmout) za různé ceny a tudíž závisí často pouze na zákazníkovi a jeho preferencích na jakou cenu (pronájem) přistoupí a kolik je ochoten za produkt (byt) zaplatit. Ale musí to být schopen otevřeně artikulovat. Ne vždy se však nájemník cítí pevně v kramflecích.

Celý článek: Pronájem bytů: Kdy je vhodná doba na vyjednávání s vlastníkem o výši nájemného?

Jak nabídka a poptávka ovlivňuje prodej nemovitosti nebo pronájem bytu

Aneb nabídka a poptávka na trhu mají zásadní vliv na cenu a dobu prodeje nemovitosti.

V prvé řadě je třeba vyjít z premisy, že trh s nemovitostmi je lokální záležitost.

A zároveň platí, že každá lokalita je svým způsobem jedinečná (díky specifickým faktorům, které popisuji dále), jejíž vyjímečnost se promítá při hodnocení atraktivity v očích kupujících a prodávajících.

Celý článek: Prodej nemovitosti - nabídka a poptávka nemovitosti

kniha jak kupovat bez realitky. Jak výhodně na koupi, pronájem, prodej nemovitosti

Prodej a pronájem nemovitosti: byty, rodinné domy, pozemky, reality - nejnovější inzeráty