Nejlepší bydlení realitní společnost

Daň z příjmu u pronájmu nemovitosti – podnikatel

 

Zde je nemovitost zahrnuta v obchodním majetku podnikatele. Příjmy a výdaje na zajištění a udržení přiznáváte a daníte podle §7 Zákona o dani z příjmů. Rovněž jste z těchto příjmů povinni platit sociální a zdravotní pojištění.

Můžete mít souběh z pronájmu i jako nepodnikatel a pronajímat např. svůj byt. Ten přiznáváte jako nepodnikatel podle §9, bez nutnosti platit sociální a zdravotní a s možností uplatňovat výdaje výdajovým paušálem 30%.

Zde však doporučujeme vést odděleně b.ú. aby nedošlo k zahrnutí nemovitosti do obchodního majetku podnikatele, protože v té chvíli by tam byla..

Jak je to s DPH?

Pronájem je od DPH osvobozen, pokud však jste plátce DPH a pronájem by byl bez DPH nemohli byste si odečítat DPH na vstupu, což by u některých položek mohl být z hlediska FÚ problém. Navíc pokud pronajímáte byty občanům, pak zde si ani na výstupu DPH účtovat nemůžete, takže také závisí na tom jaký typ nemovitosti vlastníte a komu budete pronajímat..zda podnikatelům nebo nepodnikatelům k bydlení.

V případě, že právnická osoba pronajímá jiné právnické osobě, daníte podle §24 zákona o dani z příjmu a následných ustanoveních.

V případě, že nájemce provede technické zhodnocení nemovitosti, je oprávněn toto technické zhodnocení odepisovat, ve stejné třídě v jaké se odepisuje nemovitost ve které ke zhodnocení došlo.


Nejlepší bydlení realitní společnostSdílet tuto stránku / doporučit web