Nejlepší bydlení realitní společnost

Kupujete nemovitost a nevíte, zda je požadovaná cena přiměřená?

 

Málokdo z těch, kteří kupují nemovitost za účelem bydlení, se při výběru vyhne nepříjemným emocím, jako jsou obavy a nejistota. Ty se dostavují zvláště tehdy, kupujeme-li nemovitost v době, kdy nabídka na trhu převyšuje poptávku, tedy v době, kdy je z čeho vybírat a kdy navíc mají ceny klesající tendenci. Pak kupujícímu vyvstávají otázky jako „Vybral jsem si správně, není ta druhá nemovitost přece jen lepší?“, „Co když teď nemovitost koupím a vzápětí ceny spadnou dolů?“. Rozhodovat se není pro kupce vůbec jednoduché.

 

Jak se vyrovnat s obavami z následného poklesu cen nemovitostí?

 

Pokud kupujete nemovitost v době, kdy ceny na trhu mají klesající tendenci, pak samozřejmě není vyloučeno, že byste tutéž nemovitost koupili později za nižší cenu. Nutno však zároveň říci, že málokomu se podaří koupit nemovitost na jejím cenovém dnu.

 

Zkušení investoři nakupují (cokoli) v době, kdy ceny klesají, ale klesají už nějakou dobu. Poté, co se ceny dostanou na svá minima, začínají opět stoupat. Jakmile ostatní investoři vycítí, že ceny dále již klesat nebudou, začínají kupovat a nabídka se tak zmenšuje. Nastává okamžik, kdy ceny vzrůstají a nabídka je omezená a není takový výběr.

 

Pokud kupujete nemovitost na dobu delší než 5 let, pak se nemusíte obávat. Tato doba je dostatečně dlouhá na to, abyste si v nemovitosti vytvořili takovou hodnotu, že při případném prodeji neproděláte, spíše naopak.

 

Co je třeba u vybrané nemovitosti zvážit?

 

Samozřejmě nebudete kupovat nemovitost bezhlavě. U vybrané nemovitosti by měl kupující zvážit především dvě věci.

 

Za prvé je to cena. To znamená, zda je požadovaná cena přiměřená situaci na realitním trhu. Kupujícího by mělo zajímat, zda se pohybuje na trhu rostoucích či klesajících cen. Dále by si měl zjistit, za kolik se prodávají srovnatelné nemovitosti. To nemusí být úplně jednoduché, protože z inzerátů lze vyčíst ceny nabídkové. Přehled o prodejních cenách mají v podstatě jen realitní kanceláře. Záleží tedy na rozhodnutí kupujícího, zda osloví realitní kanceláře či nikoliv.

 

Ve větších městech je jednodušší se k takovým informacím dostat, protože tam je realitní trh vždy živější než v malých městech a na vesnicích. Na druhou stranu, na vesnicích jsou prodejní ceny stabilnější a tolik se nemění. Ve městech by kupující měl hledat prodejní ceny srovnatelných nemovitostí v období posledních 6 měsících. Pokud trh roste, pak i v kratším období. Na venkově může kupující zjišťovat prodejní ceny nemovitostí prodaných v období posledních 12 měsíců.

 

Je třeba dát také pozor na to, aby váš závěr o prodejních cenách nebyl zkreslen mimořádnými realitními transakcemi. Máme na mysli prodeje nemovitostí při rozvodu, dědictví, krachu firmy apod. V takových případech se nemovitosti mnohdy prodávají za cenu, která je výrazně nižší než je cena obvyklá.

 

Za druhé je třeba posuzovat nemovitost jako takovou. To znamená její vlastnosti, příslušenství, její výhody a nevýhody. Kupující by si měl vždy ujasnit, zda tyto charakteristiky mají pro něj požadovanou hodnotu a význam, ať už racionální či emocionální, v ideálním případě obojí.

 

Hlavní parametry nemovitosti

 

Abyste mohli nemovitosti mezi sebou porovnávat, musíte si stanovit určité parametry, které budete u nemovitostí porovnávat. Mezi hlavní parametry k porovnávání patří:

 

  • lokalita
  • velikost nemovitosti
  • příslušenství
  • stáří nemovitosti

 

Zásadně porovnáváme ceny srovnatelných nemovitostí v lokalitě, ve které kupujeme. Případně v lokalitách velmi podobných. Porovnávat např. nemovitosti v centru města s nemovitostmi na jeho periferii nemá vůbec žádný smysl.

 

V případě velikosti nemovitosti sledujeme např. počet místností, metry čtvereční, velikost pozemku či počet pater apod. Zatímco v případě bytů bereme při porovnávání nemovitostí v úvahu počet místností a případně i čtvereční metry, u specifických nemovitostí nám pravděpodobně nezbude, než posuzovat nemovitost z hlediska emocí a pocitů a měřítek velmi obecných, jako je např. cena za čtvereční metr.

 

Co se týká příslušenství, pro každého hraje důležitou roli něco jiného. Mezi příslušenství patří např. garáž, terasa, balkon, sklep, ale také vyhlídka.

 

Při porovnávání podle parametru stáří nemovitosti je třeba brát v úvahu také další okolnosti, např. zda je nemovitost po rekonstrukci. Těžko můžeme srovnávat dům starý osmdesát let po celkové rekonstrukci se stejně starým domem, u kterého rekonstrukce provedena nebyla. V takovém případě musíte minimálně připočítat k ceně domu v původním stavu náklady na rekonstrukci. Pak můžete takové dvě nemovitosti porovnávat.

 

Koupil jsem a teď pochybuji.

 

Jakmile odezní počáteční uspokojení z koupě nemovitosti, dostavují se často různé pochyby a protichůdné postoje. Hovoříme o ponákupní kognitivní disonanci. Kognitivní disonance je takový stav mysli, který se dá vyjádřit jako rozpor mezi postojem a skutečným stavem věci.

 

Pravdou je, že mnoho nemovitostí je koupeno z rozhodnutí, které je do značné míry ovlivněno emocemi, pocity, objektivní realita je do jisté míry potlačována. Té které nemovitosti dáme mnohdy před jinými přednost zkrátka proto, že se nám z nějakého důvodu líbí více. Například si koupíme konkrétní byt proto, že nás nadchlo jeho okolí. Když se však následně dozvíme, že o dvě ulice dál se prodává podobný byt, který je ještě na hezčím místě a dostupnějším, už koupi nevnímáme jako výhodnou a zdá se nám, že jsme udělali chybu. To je příklad kognitivní disonance v praxi. Proto není od věci plánovanou koupi s někým probrat. S někým, kdo problému rozumí a kdo není emocionálně angažovaný a dokáže náš realitní obchod posoudit s odstupem a objektivně. Třeba s realitním makléřem. 

 

Určete si kritéria, která má nemovitost splňovat a míru jejich váhy při rozhodování. Pokud se budete rozhodovat mezi dvěma nebo vícero nemovitostmi, vaše emoce a pocity by neměly být mezi hlavními kritérii.

 


Nejlepší bydlení realitní společnost



Sdílet tuto stránku / doporučit web