Nejlepší bydlení realitní společnost

Vlhkost v základech domu – jak na ni?

V našich klimatických podmínkách není vlhkost v základech domu nic neobvyklého. Pokud se nám vlhkost na domě objevuje, je potřeba zjistit příčinu a něco s tím udělat. Přítomná vlhkost každou nemovitost ohrožuje. Pokud navíc chceme nemovitost prodávat, pak budou vlhké základy velký problém, protože spoustu potencionálních zájemců od koupě odradí. V tom lepším případě budeme muset jít s cenou výrazně dolů.

 

Zjištění příčiny vlhkosti a řešení

 

Abychom mohli nemovitost vlhkosti zbavit, musíme nejdříve zjistit její příčinu. Vlhkost v základech domu může mít v podstatě trojí důvod:

 

  1. Potrubí a odpady – pokud jsou netěsné, mohou být příčinou vlhkosti v základech domu

 

Pokud jsou příčinou vlhkosti v základech nemovitosti netěsné potrubí či odpady, pak je oprava poměrně nenáročná. V první řadě je však potřeba místa netěsností najít. To můžeme udělat buď sami, nebo si na to zavoláme instalatéra, který může zkontrolovat celé potrubí.

 

  1. Okapy a svody – pokud jsou svedeny špatně, mohou při deštích a sněhu namísto směrem od domu odvádět vodu pod dům a do základů.

 

Pokud je problém v okapech či svodech, může se jednat o banální záležitost, nebo může být celá věc trochu komplikovanější. Záleží na tom, v čem problém konkrétně spočívá.

 

Příčinou může být pouze ucpaný nebo prasklý okap nebo odvodní potrubí, díky čemuž voda neodtéká, kam by měla.

 

Další příčinou může být fakt, že půda kolem nemovitosti je nasáklá tak, že již není schopna pojmout vodu svedenou z okapů. To se nejčastěji stává v podzimních a zimních měsících. V takovém případě je potřeba potrubí vézt dál od nemovitosti.

 

  1. Podzemní voda – nemovitost je třeba obejít a prohlédnout, zjistit, kde jsou zdi nejvíce vlhké, případně kde je nejvíce vlhká půda kolem nemovitosti. Pokud jdeme podél těchto míst, zpravidla dojdeme až ke zdroji vlhkosti, např. podzemnímu prameni vody.

 

Pokud je příčinou vlhkosti v základech nemovitosti spodní voda, budeme muset situaci řešit instalací odvodního systému. Kolem nemovitosti a jejích základů se vykopou příkopy a do nich se umístí plastové odvodní potrubí, které se vyvede mimo dosah nemovitosti. Toto potrubí bude zachycovat vodu a jeho otevřené konce budou jednak odvádět vlhkost a celý systém jimi bude větraný. Samotná instalace potrubí není složitá a odvodní potrubí se sežene v každém hobby marketu. Největší oříšek bude vykopat a následně znovu zaházet příkopy. Ty by měly být totiž hluboké až půl metru.

 

Pokud toto opatření nepomůže a vody je stále hodně, řeší se takové situace sváděním vody na jedno místo, odkud je pumpou odčerpávána mimo nemovitost. V takovém případě už je ovšem lepší obrátit se na odborníka a postup s ním konzultovat.

 

Příčinou externí vlhkosti, se kterou se můžeme vypořádat již uvedeným způsobem, nemusí být vždy jen podzemní pramen. Například, pokud vaše nemovitost stojí pod svahem na jeho konci, pak může být problém v tom, že veškerá dešťová voda, která v okolí spadne, odtéká po svahu právě přes vaši nemovitost.

 

 

Vlhkost v základech nemovitosti je závažný problém, ale většinou vypadá hrozivěji, než jakým opravdu je. Ve většině případů je to řešitelný problém. S vyřešením by se však nemělo otálet. Zvláště pokud máte v úmyslu nemovitost prodat. Peníze, které si odstranění vlhkosti vyžádá, se vám mnohonásobně vrátí v podobě vyšší prodejní ceny. Vlhkost v základech totiž prodejní hodnotu nemovitosti snižuje velmi výrazně.

 


Nejlepší bydlení realitní společnost



Sdílet tuto stránku / doporučit web