Prodej bytu - krok za krokem

  1. Zjistěte situaci na trhu v místě, kde se byt nachází. Projeďte si realitní servery, zadejte co nejpodrobnější vyhledávání a podívejte se kolik podobných bytů se prodává a za kolik. Běžte na fiktivní prohlídky a nenápadně „vytáhněte“ z majitelů nebo realitek jaký je zájem kupujících. Podívejte se jak dlouho jsou byty v nabídce, za kolik se podobné pronajímají a kolik jich je v nabídce. Pokud hodně a s nízkými cenami, neočekávejte, že se Vám podaří prodat za vysokou cenu.
  2. Udělejte si plán prodeje. Hlavní determinanty, které budete muset rozhodnout jsou cena bytu, za jak dlouho chcete byt prodat, zda budete prodávat sami či přes realitku a kolik případně investujete do reklamy.
  3. Připravte byt na prodej. Udělejte nenákladné opravy a naaranžujte byt na focení. Inspirujte se v článcích o Stagingu na www.vlastnici.cz
  4. Stanovte cenu. Podle mne správnou metodou pro stanovení ceny běžného bytu, je stanovení ceny podle podmínek na trhu a podle toho za kolik se podobné byty nabízejí. Pokud chcete cenu vyšší, než je v současné době možné, vůbec byt nenabízejte a počkejte si na lepší situaci. Nicméně nikdo Vám nezaručí zda a kdy k tomu dojde. Nemá cenu nabízet byt půl roku, rok, nebo déle. Takový získá nálepku ležáku a bude velmi těžké jej pak prodat. Nezapomeňte, že díky internetu si kupující mohou začít vybírat velmi dlouhou dobu dopředu, před tím než se rozhodnou koupit a není nenormální, že hledají třeba rok. Pokud na začátku přestřelíte cenu, tito potenciální kupující se k Vám vracet nebudou až zlevníte na tržní hladinu. Abyste tyto nalákali, budete muset jít pod ní. Znáte přece hlášku: „tam jsem byl, ale bylo to předražené“..
  5. Sejďete se s makléři. I když budete prodávat sami, tak je dobré znát názory odborníků na situaci na trhu. Vyzpovídejte je.
  6. Naučte se z obchodu s nemovitostmi, vše co je potřeba. Na internetu je na www.vlastnici.cz kompletní průvodce prodejem nemovitosti. Nikde jinde takového průvodce v českých končinách nenajdete.
  7. Zahajte prodej. Řekněte známým, že prodáváte, udělejte letáčky, zainzerujte na Internetu na realitních serverech. Pokud prodáváte samostatně, uveďte že prodáváte jako vlastník.
  8. Popřemýšlejte o „bonusech“. Nachystejte si ústupovou cestu, v případě, že budete mít vážného zájemce a začnou se „pilovat“ detaily. Rozhodněte se, zda nabídnete realitce, která přivede kupujícího provizi. Obvykle jde o 2,5% z ceny. Zda můžete nabídnout nějakou záruku za stav bytu apod. Nebo máte známého, který dělá finančního poradce, právníka, či rozumí stavařině?! Využijte to, pokud víte, že Vám za méně peněz zajistí službu, která na trhu stojí více a nabídněte ji kupujícímu jako bonus.
  9. Prohlídky, nabídky, vyjednávání. Více k tématu najdete v průvodci na www.vlastnici.cz
  10. Akceptace nabídky, uzavření obchodu a převod bytu. Podrobný popis, jak probíhá převod bytu v osobním nebo družstevním vlastnictví je na www.vlastnici.cz. Zde se rovněž dozvíte jaké dokumenty a kam dopravit, aby převod proběhl hladce a bez komplikací.

 

Další články o prodeji, koupi, pronájmu realit

    Pripojen k databzi. číslo chyby: 0:
    Databze nenalezena číslo chyby: 0:

    ERROR: (SET CHARACTER SET "utf8")